Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης «Alan Turing» 2022

Διάκριση στον Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η προκριματική φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης “Alan Turing” που διοργανώθηκε από το ΠΕ.ΚΕ.Σ. Δυτικής Ελλάδας για το σχολικό έτος 2021-2022 στις 08 Απριλίου 2022.

Στον διαγωνισμό, που γίνεται για πρώτη φορά στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, συμμετείχαν 103 ομάδες μαθητών και από τους τρεις νομούς (Αχαΐας, Ηλείας και Αιτ/νίας), σκοπός τους είναι η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων ώστε να ενισχυθεί το ενδιαφέρον τους, τόσο αγοριών όσο και κοριτσιών, για τα Μαθηματικά και την Πληροφορική.

Το 18ο Γυμνάσιο Πατρών συμμετείχε με 10 ομάδες, σύνολο 30 μαθητές, οι οποίες πήγαν πολύ καλά λύνοντας σωστά τους περισσότερους γρίφους και καταγράφοντας καλούς χρόνους. Η ομάδα των Αροητών με μαθητές τους: Μαραζιώτη Νίκο, Μπεκρή Χρήστο και Νικολακόπουλο Γιάννη, κατέκτησε την 8η θέση, αποκτώντας έτσι τη δυνατότητα να συμμετάσχει στην ημιτελική φάση.

φ2

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που πήραν μέρος και διασκέδασαν με αυτή τη μοναδική εμπειρία καθώς και στους εκπαιδεύτικούς του σχολείου μας, κα Δέσποινα Πλώτα, κ. Χρήστο Σακελλάρη και κ. Διονύση Θεοδώρου που υποστήριξαν τους μαθητές μας στην προσπάθειά τους αυτή .

φ3

Με μεγάλη χαρά περιμένουμε τη συμμετοχή της ομάδας του σχολείου μας στην Ημιτελική και Τελική Φάση του διαγωνισμού την Παρασκευή (π. Σάββατο Λαζάρου), 15 Απριλίου 2022, 12:00 μμ – 4:00 μμ στο Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Πατρών .

Περισσότερες πληροφορίες: https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/2866

Πατρώνη Ευαγγελία

IF YOU WERE IN MY SHOES

mic

Το σχολείο μας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας στο έργο eTwinning "IF YOU WERE IN MY SHOES?". Αυτό σημαίνει πως η εργασία των καθηγητών,  των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.
Το έργο  εμφανιζεταιί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ_3

RIP