Συμπεριληπτικό εργαστήριο κίνησης και μουσικής του Φεστιβάλ Ολυμπίας στα Παλαιά Σφαγεία

Παιδιά από το 18ο Γυμνάσιο Πάτρας – Τάξεις κωφών και βαρηκόων και το 6ο Γυμνάσιο Πάτρας συμμετείχαν στο συμπεριληπτικό εργαστήριο κίνησης και μουσικής (body music) «Κινούμενο σώμα που κινεί και συνδέει» για μικτή ομάδα έως εφήβων με ή χωρίς μορφές ακουστικής ή οπτικής αναπηρίας (για μαθητές ΣΤ΄ Δημοτικού έως Α΄ Λυκείου από την Πάτρα), με στόχο τη δημιουργία ενός καθολικά προσβάσιμου videodance.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε καθημερινά από τη Δευτέρα 20 έως και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 και διοργανώθηκε από το 26ο Φεστιβάλ Ολυμπίας στο πλαίσιο του αφιερώματός του «Για μια Ευρώπη χωρίς αποκλεισμούς» που υποστηρίζεται από το Περιφερειακό Πρόγραμμα Δυτικής Ελλάδας του ΕΣΠΑ και πραγματοποιείται με τη συνεργασία της Περιφερειακής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων (Π.Ο.Μ.Α.μεΑ. Δ.Ε. & Ν.Ι.Ν.).

Δείτε περισσότερα και φωτογραφίες

Δράση κατά των Εξαρτήσεων - Καλλίπολις 2023

Μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας, την Τρίτη 7-11-2023 είχαν την χαρά και την δυνατότητα να παίξουν, να δράσουν και να ενημερωθούν με βιωματικό τρόπο σε θέματα που αφορούν την κατανόηση και διαχείριση των επιρροών στην λήψη αποφάσεων κατά την περίοδο της εφηβείας, καθώς και ανεύρεση τρόπων υπεράσπισης του εαυτού τους στην πίεση της παρέας.

Οι παρεμβάσεις υλοποιήθηκαν από τα επιστημονικά στελέχη του Κέντρου Πρόληψης, Παναγιώτα Γεωργοπούλου, Νίκη Θεοδωροπούλου & Φωτεινή Κριλή (εκπαιδευόμενη Κοινωνική Λειτουργός) στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων

Ευχαριστούμε θερμά την κ Γεωργοπούλου, την κα Θεοδωροπούλου και την κα Κριλή για την για την χαρά και τις στιγμές προβληματισμού που πρόσφεραν στους μαθητές μας!!
Σας ευχόμαστε δύναμη για το λειτούργημά σας, σε όλη την υπέροχη ομάδα του Καλλίπολις!!

Εκπαιδευτικοί: Μπέλλου Άννα, ΠΕ05 - Σιμωτά Καλομοίρα, ΠΕ80

20231107 092456 censored

20231107 092509 censored 3

Ενημέρωση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

έκαναν την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου Αστυνομικοί από το Τμήμα  Δίωξης Ηλεκτρονικού

Εγκλήματος στο σύνολο των μαθητών του σχολείου μας.

Σας ευχαριστούμε θερμά!

εικόνα Viber 2022 12 09 10 29 05 729εικόνα Viber 2022 12 09 10 29 06 528

εν3εν

Από την Δ/νση

1821-2021: από τους Ήρωες του Χθες στους Ήρωες του Σήμερα

Τη σχολική χρονιά που μόλις ολοκληρώθηκε η Γ΄ Λυκείου των Τμημάτων Κωφών/βαρήκοων ολοκλήρωσε δράση με τίτλο: «1821-2021: από τους Ήρωες του Χθες στους Ήρωες του Σήμερα». Η δράση αυτή παρουσιάστηκε από τους/τις μαθητές/-τριες στο Συνέδριο που διεξήγαγε το Μουσείο Έρευνας και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών στις 31 Μαΐου.

Το έργο των παιδιών μπορείτε να δείτε ακολουθώντας τον παρακάτω υπερσύνδεσμο:

Άτιτλο

ΧΟΡΩΔΙΑ ΣΛΟΒΕΝΙΑ 2019

Συμμετοχή της χορωδίας του 18ου Γυμνασίου Πάτρας

στον 1ο Διεθνή Διαγωνισμό χορωδιών "Aegis Carminis" στο Κόπερ

Σλοβενίας ... που ήταν ο πιο δύσκολος διαγωνισμός που έχουμε

συμμετάσχει ποτέ, καθώς ήμασταν το μόνο σχολείο απέναντι σε

επαγγελματικές χορωδίες διεθνούς φήμης.

Συγχαρητήρια σε  όλους τους μαθητές της χορωδίας μας για το

Χάλκινο μετάλλιο και φυσικά στην Αλεξάνδρα Κωτσοπούλου,

την ακούραστη και εμπνευσμένη μουσικό του σχολείου μας!!!

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους μαθητές και τους γονείς για την στήριξη,

την όμορφη παρέα και τις αξέχαστες στιγμές που ζήσαμε μαζί!!!!!!