Συγκέντρωση προσφορών σε χρήμα για το ίδρυμα ΚΙΒΩΤΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Ενόψη του ΠΑΣΧΑ  2024 οι μαθητές και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου συγκεντρώσαμε 320€. Τα χρήματα αυτά έγιναν δωροεπιταγές από γνωστό sypermarket και παραδόθηκαν στο Ιδρυμα. (βλ συνημμένα αρχεία).

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής εύχονται στους γονείς και τους μαθητές

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Συμμετοχή τμημάτων κωφών/βαρηκόων στο Πανελλήνιο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

Στις 9 Απριλίου 2024 το σχολείο μας στα πλαίσια του προγράμματος Be Active-Join the Movement συμμετείχε στην διεξαγωγή του 5ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Κωφών και Βαρήκοων στην περιοχή των Σπάτων.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε πληθώρα αθλητικών εκδηλώσεων ερχόμενοι σε επαφή με ποικίλα αθλήματα έχοντας την ευκαιρία να γνωρίσουν κωφές Ολυμπιονίκες.

Με την ευκαιρία της μετακίνησης στην περιοχή της Αθήανς  επισκεφτήκαμε  τον βράχο όσο και το μουσείο της Ακρόπολης. το ίδρυμα Ευγενίδου ταξιδεύοντας στον διαστημικό κόσμο του πλανηταρίου και θαυμάσαμε από κοντά την μεγάλη βιβλιοθήκη του ιδρύματος Σταύρου Νιάρχου. Η περιήγησή μας στην Αθήνα έκλεισε με την όμορφη ξενάγηση μας στον ζωολογικό κήπο (Αττικό Πάρκο) γνωρίζοντας ζώα από όλο τον πλανήτη.

fotis

3 posing

museum1

soccer

Συμμετοχή της χορωδίας του σχολείου στο 2ο Φεστιβάλ παιδικών χορωδιών Φιλομήλα

Το Σάββατο 20-04-2024 η χορωδία του σχολείου μας συμμετείχε στο 2ο Φεστιβάλ παιδικών και νεανικών χορωδιών που διοργάνωσε ο Μουσικός Καλλιτεχνικός σύλλογος Ευόσμου στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Κορδελιου-Ευόσμου, όπου άφησε άριστες εντυπώσεις.

Με την ευκαιρία, η αποστολή του σχολείου μας περιηγήθηκε σε αξιοθέατα της Θεσσαλονίης (Αρχαιολογικό Μουσείο, Ροτόντα, Ι.Ν. Αγίου Δημήτριου) και το ιστορικό κέντρο της πόλης

filomila1

filomila3

filomila2

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Ιταλία Απρίλιος 2024

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων του 18ου Γυμνασίου Πάτρας για το σχολικό έτος 2023-2024, "Mare Nostrum, Πολιτισμοί και Ιστορία” και “Πολιτιστικά Μονοπάτια γύρω από την δική μας θάλασσα”, 60 μαθητές της Γ' Γυμνασίου και 5 συνοδοί καθηγητές επισκέφτηκαν την Πομπηία, τη Ρώμη και τη Νάπολη. Μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.
Ξεκινώντας από την Πομπηία, οι μαθητές μεταφέρθηκαν στην αρχαία Ρωμαϊκή ζωή, με τα εντυπωσιακά ερείπια και τις αρχαιολογικές ανασκαφές. Η Πομπηία βρισκόταν θαμμένη κάτω από τις στάχτες του Βεζούβιου και ξεχασμένη για αιώνες, μέχρι που η τελική της ανακάλυψη και ανασκαφή την μετέτρεψε σε έναν από τους πιο παραμυθένιους και επισκέψιμους αρχαίους ιστορικούς χώρους στον κόσμο.
Στη Ρώμη, την πόλη-μουσείο, πραγματοποιήθηκαν ξεναγήσεις σε εντυπωσιακά ιστορικά μνημεία όπως το Κολοσσαίο, τις αυτοκρατορικές αγορές, και την Πιάτσα Ναβόνα. Στο Βατικανό και στο ναό του Αγίου Πέτρου θαύμασαν τη μεγαλοπρεπή αρχιτεκτονική του. Οι ξεναγήσεις στα ιστορικά μνημεία της ιταλικής πρωτεύουσας ενίσχυσαν την κατανόηση της αρχαίας ιστορίας.
Το ταξίδι ολοκληρώθηκε στη Νάπολη, με την περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
Όλοι επέστρεψαν γεμάτοι ενθουσιασμό, ποικίλες εμπειρίες και νέες γνώσεις!
Πολύτιμες και ανεξίτηλες στη μνήμη στιγμές:

pic1

pic2

pic3

pic5

Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

Οι μαθητές της Aε και της ΒΛ Λυκείου θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα στο 5ο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών-Βαρηκόων 2024 από τις 9 έως τις 11 Απριλίου στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων «Δ. Δημητρίου». Η μετακίνηση θα γίνει με τουριστικά λεωφορεία και λεωφορεία των ΚΤΕΛ Αχαϊας .

Επισυνάπτεται αναλυτικότερη ενημέρωση και το κείμενο της Υ.Δ. που πρέπει να αποσταλλεί στο σχολείο.