Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Ιταλία Απρίλιος 2024

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων του 18ου Γυμνασίου Πάτρας για το σχολικό έτος 2023-2024, "Mare Nostrum, Πολιτισμοί και Ιστορία” και “Πολιτιστικά Μονοπάτια γύρω από την δική μας θάλασσα”, 60 μαθητές της Γ' Γυμνασίου και 5 συνοδοί καθηγητές επισκέφτηκαν την Πομπηία, τη Ρώμη και τη Νάπολη. Μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.
Ξεκινώντας από την Πομπηία, οι μαθητές μεταφέρθηκαν στην αρχαία Ρωμαϊκή ζωή, με τα εντυπωσιακά ερείπια και τις αρχαιολογικές ανασκαφές. Η Πομπηία βρισκόταν θαμμένη κάτω από τις στάχτες του Βεζούβιου και ξεχασμένη για αιώνες, μέχρι που η τελική της ανακάλυψη και ανασκαφή την μετέτρεψε σε έναν από τους πιο παραμυθένιους και επισκέψιμους αρχαίους ιστορικούς χώρους στον κόσμο.
Στη Ρώμη, την πόλη-μουσείο, πραγματοποιήθηκαν ξεναγήσεις σε εντυπωσιακά ιστορικά μνημεία όπως το Κολοσσαίο, τις αυτοκρατορικές αγορές, και την Πιάτσα Ναβόνα. Στο Βατικανό και στο ναό του Αγίου Πέτρου θαύμασαν τη μεγαλοπρεπή αρχιτεκτονική του. Οι ξεναγήσεις στα ιστορικά μνημεία της ιταλικής πρωτεύουσας ενίσχυσαν την κατανόηση της αρχαίας ιστορίας.
Το ταξίδι ολοκληρώθηκε στη Νάπολη, με την περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
Όλοι επέστρεψαν γεμάτοι ενθουσιασμό, ποικίλες εμπειρίες και νέες γνώσεις!
Πολύτιμες και ανεξίτηλες στη μνήμη στιγμές:

pic1

pic2