Δράσεις 2017-18

Ευρετήριο Άρθρου

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΚΩΦΩΝ/ΒΑΡΗΚΟΩΝ

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές των Ειδικών Τμημάτων & των Λυκειακών Τάξεων Κωφών/βαρήκοων του Σχολείου μας συμμετείχαν με χαρά και ενθουσιασμό στις παρακάτω δράσεις:

1. «Ματιές που ακούνε» : Πιλοτικό καινοτόμο πρόγραμμα συνεκπαίδευσης 10 σχολείων του Νομού Αχαΐας που οργάνωσαν το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Κωφών Πάτρας με τον Σχολικό Σύμβουλο ΕΑΕ 5ης και 18ης Περιφέρειας, κ. Ρισβά Αθανάσιο. Οι μαθητές μας έπαιξαν παιχνίδια Κωφών από όλον τον κόσμο, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο και την Έκθεση Κωφών Καλλιτεχνών, πήραν μέρος σε εικαστικό εργαστήρι με την καθηγήτρια της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, κ. Αναστασιάδου Ουρανία, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Η Μυθιστορία του Κυρίου Μολιέρου» της Θεατρικής Ομάδας Κωφών «Τρελά Χρώματα» κ.ά.