Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης της ActionAid

Στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης της ActionAid για το έτος 2016 (16-23 Απριλίου) με θέμα «Παιδιά με Αναπηρία, Ορατά σε όλα τα Σχολεία» συμμετείχαν τα Ειδικά Τμήματα και οι  Λυκειακές Τάξεις Κωφών/βαρήκοων και η ομάδα μαθητών της Α΄ Γυμνασίου του Προγράμματος Αγωγής Υγείας του Σχολείου μας «Βάζω…ΝΟΗΜΑ στη ζωή μου».

Η εκστρατεία αφορούσε στον 4ο Βιώσιμο Στόχο Ανάπτυξης, την καθολική εκπαίδευση για όλα τα παιδιά του κόσμου.

Οι μαθητές μας έστειλαν ένα μήνυμα για την κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην εκπαίδευση για όλους.

1η φωτο

Σχεδίασαν συγκεκριμένες προτάσεις με τις αλλαγές, που πρέπει να γίνουν στην κτιριακή δομή, ώστε να αρθούν όλα τα εμπόδια με τα οποία έρχονται αντιμέτωπα τα παιδιά με αναπηρία.

2η φωτο

Συζήτησαν και διατύπωσαν προτάσεις για τη διαφορετικότητα καταλήγοντας ότι σε όποια πτυχή της σχολικής ζωής κι αν εμφανίζεται δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά αφορμή για μάθηση, κατανόηση, αλληλοσεβασμό και βελτίωση ολόκληρης της σχολικής κοινότητας.

3η φωτο

Υπεύθυνες καθηγήτριες Δράσης: Ρένα Ανδρικοπούλου