Ψηφιακό Φροντιστήριο

ΨΗΦΙΑΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ για αδύνατους μαθητές

book2

Ψηφιακό φροντιστήριο για τους «αδύναμους» μαθητές του γυμνασίου, προκειμένου να μειωθεί η  σχολική αποτυχία αλλά και το φαινόμενο εγκατάλειψης του σχολείου, ετοιμάζει το υπουργείο Παιδείας.
  Το πρόγραμμα της Πρόσθετης Ηλεκτρονικής Στήριξης (Π.Η.Σ) θα περιλαμβάνει εναλλακτικές   μορφές μάθησης, ώστε να καλύπτονται τα μαθησιακά κενά και να παρέχονται ίσες δυνατότητες στους μαθητές. Θα παρακολουθούν βιντεοσκοπημένη παράδοση, θα παίρνουν σημειώσεις και ασκήσεις.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό του υπουργείου Παιδείας, στα ψηφιακά μαθήματα μπορούν να ενταχθούν συνολικά 19 μαθήματα και των τριών τάξεων του Γυμνασίου.

Για την Α ' Γυμνασίου:

•    Μαθηματικά
  •    Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
  •    Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
  • Ηροδότου Ιστορία Α Γυμνασίου
  • Ομήρου Οδύσσεια

Για τη Β' Γυμνασίου:

• Μαθηματικά
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
  • Ομήρου Ιλιάδα

Για τη Γ' Γυμνασίου:

• Μαθηματικά
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
  • Αριστοφάνη Όρνιθες
  • Ευριπίδη Ελένη

Κάθε μάθημα θα χωρίζεται σε ενότητες ακολουθώντας χρονικά τον ετήσιο κύκλο παράδοσης της ύλης. Πιο συγκεκριμένα, το περιεχόμενο κάθε ενότητας μαθήματος θα περιλαμβάνει:

• βιντεοσκοπημένη πρότυπη παράδοση μικρής διάρκειας,
  • υποστηρικτικό υλικό του μαθήματος, όπως σημειώσεις,
  • μεθοδολογία επίλυσης ασκήσεων με παραδείγματα,
  • ασκήσεις,
  • πηγές πρόσθετης υποστήριξης,
  • διδακτικό βιβλίο πρόσθετης διδακτικής στήριξης από υπάρχουσες εκδόσεις (σε ηλεκτρονική μορφή).

Το υπουργείο Παιδείας κάλεσε την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων να υποβάλει πρόσκληση που αφορά στην ανάπτυξη των απαραίτητων υποδομών (Hardware, Software και εκπαιδευτικό ψηφιακό υλικό) για την εφαρμογή Πρόσθετης Ηλεκτρονικής Στήριξης των αδύναμων ακαδημαϊκά μαθητών της δευτεροβάθμιας υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

(Πηγή: ιστοσελίδες  http://www.pathfinder.gr, http://www.newsbeast.gr/ )